Zapraszamy na Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe, które odbędą się w Szczecinie w dniach 15 – 19 maja 2019, w ramach Międzynarodowego Festiwalu SAXMANIA 2019
Impreza pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej odbędzie się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych i Akademii Sztuki w Szczecinie.
Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe organizowane są w regionie zachodniopomorskim od 2001 roku, stanowiąc bardzo ważną cześć Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Goszcząc w kolejnych edycjach wybitnych saksofonistów i kompozytorów z całego świata (m.in. Jean-Marie Londeix, Patrick Meighan, The Rascher Saxophone Quartet, Lawrence Gwozdz, Gerard Mc Chrystal, Ed Bogaard, Netherland Saxophone Quartet, Joseph Wytko, Sax Anitqua, Jerome Laran, Leo van Ostroom, John Sampen, Marilyn Shrude i wielu innych), Festiwal zdobył sobie międzynarodowe uznanie i renomę.
Podczas kilku ostatnich edycji Warsztatów zaangażowaliśmy do czynnego udziału zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Ta formuła sprawdziła się bardzo dobrze, dlatego postanowiliśmy ją kontynuować. W tym celu do prowadzenia zajęć poprosiliśmy nie tylko nauczycieli akademickich z Polski i zagranicy, ale również wyróżniających nauczycieli uczących w szkołach muzycznych I i II stopnia. Są to pedagodzy odnoszący znaczące sukcesy w kształceniu uczniów. Ich doświadczenie i indywidualne zdolności zostaną wykorzystane z powodzeniem w czasie warsztatów. W związku z obchodzonym w 2019 Rokiem Moniuszki, ważnym elementem warsztatów będą prezentacje wybranych utworów tego kompozytora w opracowaniach na saksofon.
Chcemy również podtrzymać autorskie prezentacje kompozytorskie. Osobisty kontakt uczestników warsztatów, nauczycieli, a także publiczności przybliża nieporównywalnie bardziej osobowość twórcy i jego dzieł niż sucha notatka w informatorze. W tym roku zaprosiliśmy do wygłoszenia wykładów na temat swojej twórczości saksofonowej Piotra Grellę-Możejko z Kanady. Kompozytor osiadł tam po odbyciu studiów w Polsce. Jest autorem kilkudziesięciu kompozycji na saksofon w roli instrumentu solowego (z orkiestrą, solo i w zespołach kameralnych). Oprócz wykładów zaprezentujemy prawykonania utworów tego kompozytora. Na co dzień jest on wykładowcą w University of Alberta w Edmonton, w Kanadzie.
Podczas Warsztatów lekcje indywidualne będą się koncentrować na korekcie warsztatu gry oraz na stronie interpretacyjnej prezentowanych utworów. Będą one dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Specjalne miejsce zostanie poświęcone kameralnym zespołom z udziałem saksofonu. Zostanie zaprezentowana literatura na różne składy, od duetów poprzez tria do kwartetu w różnej instrumentacji.
Tematem pokazów i wykładów będą:
- współczesne techniki wykorzystywane w grze na saksofonie
- saksofon w muzyce kameralnej
- Uczestnicy warsztatów będą mogli uczestniczyć w kilku koncertach występując indywidualnie, w zespołach i w orkiestrze saksofonowej.
Celem warsztatów jest:
– podnoszenie poziomu wykonawczego uczniów i studentów
– poznawanie współczesnych technik gry i metod ich wdrażania
– poznawanie literatury współczesnej i metod jej nauczania w grze na saksofonie
– poznanie możliwości zastosowania saksofonu w różnego typu zespołach kameralnych
– wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu
– podniesienie jakości kształcenia poprzez udział nauczycieli
– podniesienie rangi, popularności i poziomu wykonawstwa saksofonowego
– poznanie rzadziej używanych odmian saksofonu, takich jak sopranino i bas
– udział w orkiestrze saksofonowej
– poznanie przez młodych saksofonistów muzyki Stanisława Moniuszki w opracowaniach na saksofon z fortepianem oraz na orkiestrę saksofonową
W ramach Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych odbędą się:
– lekcje indywidualne
– wykłady otwarte ukierunkowane na współczesne techniki wykonawcze
– wykład otwarty dedykowany wszystkim, w szczególności młodym twórcom piszącym na saksofon
– zajęcia w zespołach kameralnych
– zajęcia w orkiestrze saksofonowej
– koncerty uczestników (solo i w zespołach)
– występ orkiestry saksofonowej
– występy pedagogów
WYKŁADOWCY:
Prof. Mieczysław Stachura (AM Wrocław)
Prof. Philippe Portejoie , (Regional Conservatory of Paris)
Dr hab. Ryszard Żołędziewski (AM we Wrocławiu)
Dr hab. Dariusz Samól (AS w Szczecinie)
Mgr Agnieszka Jutkiewicz (PSM we Wrocławiu)
Mgr Valentina Renesto (Liceo Cardarelli, La Spezia, Włochy)
Mgr Francesca Simonelli (Liceo Musicale, Pistoia, Włochy)
Mgr Mirosław Jędrzejewski (PSM I st w Nowej Soli
Mgr Joanna Dołęga (ZSM w Tarnowie)
Dr. Piotr Grella-Możejko (University of Alberta, Edmonton, Kanada)
Pianiści – akompaniatorzy:. dr. Giuseppe Bruno (Conservatorio Giacomo Puccini, La Spezia, Włochy), mgr Ewa Ruszała (ZPSM w Szczecinie), mgr Milena Palkaj (AS w Szczecinie)