MIEDZYNARODOWY FESTIWAL „SAXMANIA 2019”
02.05 – 12.06. 2019
SZCZECIN-MIĘDZYZDROJE-SKOLWIN-DĄBIE-ŚWINOUJŚCIE
Projekt współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin, Województwo Zachodniopomorskie, oraz Centrum Edukacji Artystycznej
KALENDARZ IMPREZ
2.05.2019 Kościół pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach
17.30 Muzyczna oprawa Liturgii Mszy Świętej
Rafał Pikusa, Dariusz Samól, Ewa Ruszała:
J.S. Bach – Partita a-moll BWV 1013, cz. I Allemande, cz. II Corrente, cz. III Sarabande,
- IV Bourree anglaise
J.S. Bach – Aria na strunie G
18.30 Koncert kameralny
Wykonawcy:
Małgorzata Socha, Paweł Filipowicz, Trio Mystery z AS w Szczecinie (Iwona Grysak, Karolina Kruczyk, Rafał Pikusa), Poco Duo z AS w Szczecinie (Iwona Grysak, Karolina Kruczyk), ArtSax Duo (Dariusz Samól – Ewa Ruszała), Cyprian Szawracki, Rafał Kowalczyk – fortepian
Program:
- Rachmaninow – Vocalise
Fernande Decruck – Sanate, cz. 1 Tres modere, expressif
Artur Cieślak – Reminiscenza
Gregory Wanamaker – Duo Sonata for clarinet and saxophone
Pierre-Max Dubois – Koncert na saksofon i orkiestrę
Luciano Berio – Sequenza
Katherine Ann Murdock – Trio Bel Canto
7.05.2019, godz. 13:00 Dom Kultury „Klub Skolwin”
Koncert pt. „Szczecińscy saksofoniści swojemu miastu“
Wykonawcy:
ArtSax Duo (Dariusz Samól, Ewa Ruszała), Cyprian Szawracki, Paweł Filipowicz, Małgorzata Socha, Duo Gemini (Zhiyin Luo – Jagoda Wentruba)
Ewa Ruszała, Dorota Maciaszczyk – fortepian
Program:
Pierre-Max Dubois – Koncert na saksofon i orkiestrę, cz.III
Tomasz Spiewak – Duo Sonata I cz. Allegro
Piet Swerts – Klonos
Gregory Wanamaker – Duo Sonata for clarinet and saxophone
Robert Muczynski – Time pieces na klarnet
Pedro Iturralde – Pequena Czarda
7.05.2019, godz. 17:30 „Klub Delta” w Dąbiu
Koncert pt. „Szczecińscy saksofoniści swojemu miastu“
Wykonawcy:
ArtSax Duo (Dariusz Samól – Ewa Ruszała), Cyprian Szawracki, Duo AS w Szczecinie (Paweł Filipowicz, Małgorzata Socha), Duo Gemini (Zhiyin Luo – Jagoda Wentruba), Ewa Ruszała, Dorota Maciaszczyk – fortepian
Program:
Pierre-Max Dubois – Koncert na saksofon i orkiestrę
Tomasz Spiewak – Duo Sonata
Piet Swerts – Klonos
Gregory Wanamaker – Duo Sonata for clarinet and saxophone
Robert Muczynski – Time pieces na klarnet
John Worley – Sonata na saksofon i fortepian
15.05.2019, godz. 18:00 Akademia Sztuki w Szczecinie (pl. Orła Białego 2) Ogród Zimowy – Koncert Inauguracyjny Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych
Wykonawcy:
Philippe Portejoie, Ryszard Żołędziewski, ExclusIVe Duo (Valentina Renesto, Francesca Simonelli), Giuseppe Bruno, ArtSax Duo (Dariusz Samól – Ewa Ruszała), Koncepcja Duo (Michał Maślak – Justyna Jażdżyk), Marek Werpulewski
Program:
Karel Husa – Elegie et Rondeau
David Selleras – La dernière nuit
Bela Bartok – Tańce rumuńskie
Erwin Schulhoff – Hot Sonate
Jaromir Gajewski – Duo
Robert Muczyński – Sonate for saxophone and piano
15 – 19.05.2019 Akademia Sztuki w Szczecinie (Al. Niepodległości 40), Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie
Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe
Wykładowcy:
prof. Mieczysław Stachura (AM we Wrocławiu)
prof. Philippe Portejoie (Regional Conservatory of Paris)
prof. Dariusz Samól (AS w Szczecinie)
dr hab. Ryszard Żołędziewski (AM we Wrocławiu)
mgr Agnieszka Jutkiewicz (PSM we Wrocławiu)
mgr Valentina Renesto (Liceo Cardarelli, La Spezia, Włochy)
mgr Francesca Simonelli (Liceo Musicale, Pistoia, Włochy)
mgr Mirosław Jędrzejewski (PSM I st. w Nowej Soli)
mgr Joanna Dołęga (ZSM w Tarnowie)
mgr Michał Maślak (Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy)
Pianiści – akompaniatorzy: dr Giuseppe Bruno (Conservatorio Giacomo Puccini, La Spezia, Włochy), mgr Ewa Ruszała (ZPSM w Szczecinie), mgr Dorota Maciaszczyk (AS w Szczecinie)
mgr Irina Samól – „Walka ze stresem w zawodzie muzyka”
16.05.2019, godz. 16:00 Akademia Sztuki w Szczecinie (pl. Orła Białego 2), Ogród Zimowy – Koncert „Promocja Młodych Saksofonistów”
Wykonawcy:
Sławomir Koniak, Aleksander Frąszczak, Rafał Pikusa, Paweł Filipowicz, Łukasz Salamon, Daniel Kryłowicz, Iwona Grysak
Fortepian: Marek Werpulewski, Rafał Kowalczyk, Dorota Maciaszczyk
Program:
Johann Sebastian Bach – Partita a-moll BWV 1013
Philippe Geiss – Foxy music
Lawson Lunde – Sonata for saxophone and piano
Piet Swerts – Klonos
Paul Genin – Carnaval de Venise
Piotr Czajkowski – Rosyjski Taniec
Robert Bariller – Rapsodia Bretonne for saxophone and piano
16.05.2019, godz. 18:00 Akademia Sztuki w Szczecinie (pl. Orła Białego 2), Ogród Zimowy – Koncert kameralny
Wykonawcy:
Philippe Portejoi, Agnieszka Jutkiewicz, Marek Werpulewski, Impression Saxophone Ensemble (Valentina Renesto ss, Agnieszka Jutkiewicz as, Michał Maślak as, Francesca Simonelli ts, Joanna Dołęga ts, Paweł Filipowicz bs, Mirosław Jędrzejewski bss)
Program:
Weronika Ratusińska – Impressions I for alto saxophone and piano (2014)
John Carmichael – Latin American Dances for alto saxophone & piano (2005)
I Joropo
II Obsession: Habanera
III Bahama Rhumba
Victor Morosco – Blue Caprice
Piotr Grella Możejko – Kedar, Prawykonanie Światowe
Stanisław Moniuszko – Mazur z opery „Halka” (arr. Artur Cieslak)
17.05.2019, Akademia Sztuki w Szczecinie (pl. Orła Białego 2),
Ogród Zimowy – Wykłady
godz. 16:00 Dariusz Samól: Jakość dźwięku w grze na saksofonie –
warsztat a wyobraźnia
godz. 16:30 Ryszard Żołędziewski: Muzyka saksofonowa XXI wieku –
jej kierunki i miejsce we współczesnej sztuce
17.05.2019, godz. 18:00 Dom Kultury 13 Muz – Koncert kameralny
Wykonawcy:
Valentina Renesto, Giuseppe Bruno, Francesca Simonelli, ExclusIVe Trio (Valentina Renesto, Francesca Simonelli, Giuseppe Bruno), Pol-It-e Saxophone Quartet (Valentina Renesto, Agnieszka Jutkiewicz, Francesca Simonelli, Michał Maślak)
Program:
Peter Fribbins – Bagatelles na saksofon sopranowy i fortepian
Rio Noda – Improvisations I i II
Carl Reinecke – Trio op. 188
I Allegro, II Scherzo, III Adagio, IV Finale
Aldemaro Romero – Saxophone Quartet
I Fandango, II Serenata, III Chôro y Tango
18.05.2019, godz. 17:00, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych,
Sala Koncertowa – Koncert Finałowy
Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych
Wykonawcy:
uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych
Pianiści towarzyszący: Ewa Ruszała, Giuseppe Bruno, Milena Palkaj
19.05.2019, godz. 17:00 Miejski Dom Kultury w Świnoujściu
Koncert kameralny
Wykonawcy:
Valentina Renesto, Giuseppe Bruno, ArtSax Duo (Dariusz Samól – Ewa Ruszała),
Pol-It-e Saxophone Quartet (Valentina Renesto, Agnieszka Jutkiewicz, Francesca Simonelli, Michał Maślak), Impression Saxophone Ensemble (Valentina Renesto, Agnieszka Jutkiewicz, Michał Maślak, Francesca Simonelli, Joanna Dołęga, Paweł Filipowicz, Mirosław Jędrzejewski, oraz gościnnie studenci AS w Szczecinie)
Program:
Peter Fribbins – Bagatelles na saksofon sopranowy i fortepian
John Worley – Sonate for saxophone and piano
Aldemaro Romero – Saxophone Quartet
I Fandango, II Serenata, III Chôro y Tango
Georg Friedrich Haendel – Przybycie Królowej Saby z Oratorium Solomon HWV 67 (arr. Jean-Ives Formeau)
Johannes Brahms – Taniec węgierski nr 5 (arr. Mi Bemol Saxophone Ensemble)
Stanisław Moniuszko – Mazur z opery „Halka“ (arr. Artur Cieslak)
2.06.2019, godz. 17:00 Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia”
Koncert pt. „Szczecińscy saksofoniści swojemu miastu“
Wykonawcy:
Duo Gemini (Zhiyin Luo, Jagoda Wentruba), Duo AS w Szczecinie (Paweł Filipowicz, Małgorzata Socha), Cyprian Szawracki, Rafał Pikusa, Trio Mystery z AS w Szczecinie (Iwona Grysak, Karolina Kruczyk, Rafał Pikusa), Poco Duo z AS w Szczecinie (Iwona Grysak, Karolina Kruczyk), Ewa Ruszała – fortepian
Program:
Johann Sebastian Bach – Partita a-moll BWV 1013
Robert Muczynski – Sonate for saxophone and piano
Tomasz Spiewak – Duo Sonata
Katherine Anne Murdock – Trio Bel Canto
Gregory Wanamaker – Duo Sonata for clarinet and saxophone
Fernande Decruck – Sonate for saxophone and piano
11.06.2019, godz. 14:00 Akademia Sztuki w Szczecinie (al. Niepodległości 40)
Warsztaty Interpretacji Muzycznej
Prowadzenie: The Mana Quartet (USA):
Michael Hernandez, Michael Mortarotti, Diane Hunger, Thomas Giles
12.06.2019, godz. 18:00 Akademia Sztuki w Szczecinie (pl. Orła Białego 2), Ogród Zimowy – Koncert kameralny
Wykonawcy:
The Mana Quartet (USA):
Michael Hernandez – soprano saxophone
Michael Mortarotti – alto saxophone
Diane Hunger – tenor saxophone
Thomas Giles – baritone saxophone
Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Five Fuges from the Well-Tempered Clavier, KV 405
Jan Sebastian Bach – Italian Concerto BWV 971
Tristan Keuris – Music for Saxophones
Philip Glass – Saxophone Quartet